SOFFA, empire, Nordeuropa, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Krön med intarsia dekor med blomsterrankor samt linjer. Framben i form av sfinxar. Utdragbar fotplatta. L 187.

Slitage. Lagningar, främst av karmarna. Sprickor. Fanérsprickor. Fläckad klädsel.

Utropspris
15 000 SEK