Madeleine Pyk – en samling F769

SALONGSGRUPP, Karl Johanstil, 8 delar, 1900-talets första hälft.

Mahogny med intarsia med motiv av antikiserande kvinna med lyra. 4 stolar och ett par karmstolar med sabelben. Soffa med resårsits och förvaring i armlänen, l 200. Klaffbord med centralben på tassfötter, låda i sargen, l 90-128, b 65, h 76.

Slitage, repor, blekt. Bordet ej ursprungligen tillhörande, omfattande ytskador.

Utropspris
5 000 SEK