FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1700/1800-tal.

Föreställande den polska trolovningen, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 13, längd 14 cm.

Nagg. En av figurerna med lagning på hatten.

Tilläggslista

1700/1800-tal.

Modell after J.J. Kändler and P. Reinicke, Die Polnische Verlobung 1745-50.

Utropspris
15 000 SEK