TALLRIK, porslin. Meissen, 1900-tal.

Polykromt och förgylld dekor av vinjetter inom kartuscher med Böttgerlyster, centralt av parkscen med sällskap, brämet med fyra hamnscener samt rankor med Indianische Blumen. Diam 24.

Slitage. Glasyrsprickor.

Proveniens

Ur Björn Thulins samling.

Utropspris
3 000 SEK