Madeleine Pyk – en samling F769

SALONGSMÖBLEMANG, 7 delar, Louis XV-stil, 1900-talets början.

Vitlackerat, delvis bronserat. Soffa, karmstol, taburett, bord, 3 stolar. Svängda ryggar med skuren dekor, svängda karmar och ben. Bord med konturerad skiva av kolmårdsmarmor. L 105, b 74, h 76. Soffans l 143.

Bruksslitage, smärre färgbortfall och sprickor.

Utropspris
10 000 SEK