SOCKERSKÅL med LOCK, silver, A. Giergl, Szehesfehervar, Österrike/Ungern, 1826. Vikt tot 460g.

Rund form med två uppsvängda öron. Blomsterreliefdekor runt midjan samt på locket. Rund knopp i ljust ben. H ca 13.

Slitage. Hack. Smärre bucklor. Anlupen.

Utropspris
1 200 SEK