Reliefdekor med bla man med ett glas i handen, korg med vindruvor samt vinrankor med blad och druvor. Vit rund urtavla med romerska siffror. Märkt "10 Ph. Mourey 65". H 35. Nyckel finns.
Slitage. Skador, bla saknas urets högra framben och mannens ena tumme.