PIEDESTALER, 2 st snarlika, majolika, Gustavsberg 1800-talets slut.

Kvadratisk fot. Bladhölstrad mittkolonn med dekor av dansande kvinnor. Kannelerade. L 22, B 22, H 91 samt L 23, B 23, H 95. Två ej ursprungligen tillhörande ytterfoder från Gustavsberg medföljer. H 19.

Slitage. Repor. Bägge fötter med lagningar varav den ena med omfattande lagningar. Smärre dekorskador och lagningar. Ytterfodren med sprickor och nagg.

Utropspris
6 000 SEK