Madeleine Pyk – en samling F769

Paul Wunderlich

(Tyskland, 1927-2010)
Paul Wunderlich
(Tyskland, 1927-2010)

KAFFEKANNA med SOCKERSKÅL, porslin, "Mythos", design Paul Wunderlich, Rosenthal, Tyskland.

Vitt porslin med gulddekor. Lock med reliefdekor. H 11-27.

Smärre slitage.

Formgivare

Paul Wunderlich, bildkonstnär och skulptör född i Eberswalde, Brandenburg. Han studerade vid Landeskunstschole och vid Hochschule fur Bildende Kunste i Hamburg, var han senare undervisade i grafik. Under andra halvan av 1960-talet experimenterade Wunderlich med olika tekniker, han inspirerades av fotografier och målade i airbrush-teknik. Wunderlich har bland annat gjort sig känd för sina parafraser på Albrecht Dürers motiv. Hans verk föreställer ofta surrealistiska figurer som gränsar till det groteska.

Utropspris
1 000 SEK