SERVIS, 26 delar, porslin, Meissen 1900-tal.

Rosdekor. En del av föremålen med guldkant, andra inte.
Koppar med fat, 8 st.
Assietter, 6 st.
Kaffekanna, gräddsnipa, sockerskål med lock, 5 uppläggningsfat av olika storlekar, 2 vaser, askopp samt ljusstake.

Övervägande 2:a sort. En kopp med nagg. Bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK