FÅTÖLJER, ett par, "Kroken", Åke Fribyter, Nelo, Knisslinge, 1900-talets sista kvartal.

Skiktlimmat bokfanér. Klädda i brunt skinn. Modellen formgiven 1973.

Slitage, repor, skav. Klädseln under dena ena dynan vid armstödet har lossnat.

Utropspris
2 000 SEK