LOCKPOKALER, ett par. K.Andersson, Stockholm 1935-45. Tot vikt ca 1700 gram.
Invändigt förgylld (1). Konande på rund fot och utvikt mynning. Toppigt lock. Dekor av graverade sneda och vågiga ränder och korsade palmkvistar, frånsidan med krönt spegelmonogram. H 36.
Slitage. Smärre bucklor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.