Antikiserande arkitektonisk form. Bemålad dekor i form av pioner och prästkragar. Urtavla märkt New York, Terhune. H 50, b 30. Nyckel finns.
Smärre lagningar i dekor. Urtavla med slitage.
Läs vidare om tillverkaren här: http://www.worthpoint.com/worthopedia/terhune-and-edwards-8-day-iron-front-clock