SERVISDELAR, 34 st, porslin, "Huangho", Rörstrand, 1892-1926.

Blå underglasyrdekor på åttkantig form. 9 tallrikar, 12 djupa tallrikar, 5 + 6 assietter, underfat till terrin samt serveringsfat, l 37,5.

Krackelyr, tillverkningsdefekter, nagg, sprickor, missfärgningar.

Utropspris
1 000 SEK