Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

GUSTAF RYDBERG, olja på duk, sign o dat- 1865.

"Wattenfall i Wermland". 63x85.

Smärre krackeleringar samt rispor.

Proveniens

Ursprungligen utlottad genom Stockholms Konstförening, 22 december 1865, nr 30. Tidigare i kamrer John Bergs samlingar, Stockholm.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Gustaf Rydbergs-utställningen", oktober 1920.

Helge Kjellin, "Gustaf Rydberg. Skånes målare", SAK, 1925, avbildad halvsida i planschdelen, sid 148.

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1926, upptagen i katalogen som nr 74, sid 25.

Utropspris
15 000 SEK