Allmoge
223423

ÖLGÅS. Trä, Sverige, 1700/1800-tal. Möjligen Dalarna.

Bemålad i blått med bronserade detaljer. Hänklar i form av hästhuvuden. Måleri utfört på 1800-talet, sannolikt finns ett tidigare, underliggande färglager. L 23,5, h 10.

Smärre slitage, fernissad, torksprickor.

Proveniens

Gruvingenjör Theodor Witt (1847-1908), Falun.

Utropspris
10 000 SEK