SKRIVSCHATULL, troligen Frankrike, 1800-talets slut.

Pulpetformat, fanér av jakaranda med rika inläggningar av mässing och ben. Fällbart lock/skrivskiva, delvis filtklädd inredning, två bläckhorn av glas med mässingslock, linjal. 27 x 23, h 8. Nyckel finns.

Ställvis hårt slitage, skador och listbortfall varav en listdel medföljer. Locket löst från gångjärnen.

Utropspris
1 500 SEK