MINATYRPORTRÄTT, gouache på papper, ram 18k guld, stämplad Giron & Löngren, Stockholm 1820-30-tal.

Ovalt porträtt föreställande Fröken Christina Amalia Gyllencreutz (1806-1837), i bakstycket infällt flätat hår. 4,5 x 3,5. Originaletui av rött marokängskinn medföljer.

Slitage.

Utropspris
2 000 SEK