SERVERINGSVAGN, model 756, Josef Frank, Svenskt tenn, 1900-talets mitt.

Tevagn, mahogny, laminatbotten på skiva och bricka, rektangulär med två klaffar, tvåsidig låda i sarg, fyra raka kopplade ben med löstagbar bricka, gummiklädda hjul. L 80, b 53/88, h 66.

Slitage, repor, sprickor, avslag. OBS! Båda knopparna på lådan saknas. Hjul medföljer separat.

Proveniens

Har enligt uppgift tillhört Estrid Ericson.

Formgiven 1937.

Utropspris
2 000 SEK