SKÅP, barock, 1600-tal.

SKÅP, barock, 1600-tal.

Ek med svärtade detaljer. Utskjutande krön med putti. Skåpsdörrar med speglar flankerad av två kolonetter med kapitäl. Hyllinredning bakom dörrpar, nedtill två lådor. L 203, b 74, h 203.

Slitage, repor, delbortfall, maskstunget.

Proveniens

Henrik och Magda Stiernspetz hem.

Utropspris
15 000 SEK