Sockerskål med lock, fot och knopp i form av utslagen blomma med pärlstav, godronnerat skaft. Vaser med hamrad och konkav, vriden dekor. Importstämplar samt Stockholm CF Carlman. H 12-18.
Mindre slitage, samt enstaka smärre bucklor.