SOCKERSKÅL SAMT VASER 2 st, silver, Stockholm, 1915/16, bl a CF Carlman, ca 534g.

Sockerskål med lock, fot och knopp i form av utslagen blomma med pärlstav, godronnerat skaft. Vaser med hamrad och konkav, vriden dekor. Importstämplar samt Stockholm CF Carlman. H 12-18.

Mindre slitage, samt enstaka smärre bucklor.

Utropspris
1 800 SEK