BYRÅ, sengustaviansk, 1800-tal.

Mahogny. Tre lådor. Beslag i gulmetall. Nedåt avsmalnande kannelerade ben med metall avslut. Stenskiva. L 100, b 58, h 83.

Repor, slitage, skav samt spirkcor. Fanérskador. Renoverad samt kompletterad. Dekorlement saknas. Senare stenskiva. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK