LIGGSTOL, "Liggstol nr 36", Bruno Mathsson, för Firma Karl Mathsson, Värnamo 1938.

Skiktlimmad björk, flätad sadelgjord i beige.
Etikettmärkt: Komp. Bruno Mathsson 36 Tillv. Karl Mathsson Värnamo, handsignerad komp BM 1936, KM tillv 38. L ca 165.

Kraftigt slitage, spikhål på ovansida av sarg, senare sadeljord, benställning skruvar delvis lösa.

Utropspris
4 000 SEK