SKRIVBORD MED UPPSATS, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900.

Mahogny. Sarger med tre lådor, infällt grönt skinn i skivan med guldbård, lister och beslag i mässing, avsmalnande mässingskodda ben, uppsats med lådinredning bakom rulljalusi, dekor av bronserade kannelyrer. L 146, B 84, H 110. Nyckel finns.

Slitage. Kompletteringar. Mindre fanerskador, fläckar och repor. List med skador., infällt skinn ställvis med släpp.

Utropspris
6 000 SEK