Vit emaljurtavla. Bakstycke märkt " No 402508 Medaille D'or Bordeaux 1895 Repetition Chronographe Diplôme D'Honneur, Paris 1896, Invicta" Fickur, h 8,5. Fickurkedja, l ca 12.
Ur funktion, bucklor samt slitage.