Madeleine Pyk – en samling F769

MAT och KAFFE-SERVIS, porslin, 70 delar, "Double Dorure"

Importerad av Nordiska Kompaniet.Vitt med guldkant. Monogram "W". 16 mattallrikar, 10 förrättstallrikar, 8 sopptallrikar, 5 moccakoppar med fat, 20 tekoppar med fat, 4 assietter, 6 uppläggningsfat olika storlekar, 2 ovala skålar, såsbåt samt lockkarott.

Slitage. Flera delar med nagg medföljer, (3 mattallrikar m nagg, 1 assiett)

Utropspris
2 000 SEK