BORDSGARNITYR, 3 delar. Pendyl samt ett par ljusstakar. Louis XVI-stil, Japy Frere, 1900-talets första fjärdedel.

Bordspendyl med runt urhus av mässing med emaljerad urtavla uppburet av ett par kolonnetter av alabaster, rektangulär alabastersockel. Fyra korta fötter. Pendel medföljer. H 31. Kandelabrar med två svängda ljusarmar vardera, kolonnformat alabasterskaft med krönande ljuspipa och löstagbar dekor, sockel av alabaster på fyra korta fötter. H 36.

Slitage, nagg, bucklor och sneda manschetter. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK