Bronserad metall, dekor av rocailler och infällda bemålade porslinsplattor med floral dekor, rund emaljerad urtavla. Krönande figurin föreställande konstnär med attribut av staffli och palett. H 30.
Slitage, smärre bortfallen bronsering, bakre benpar med lagning. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.