LJUSSTAKE, gustaviansk, tenn, Christopher Gabriel Unander, Göteborg (1803-1830/31).

Godronnerat skaft, uppåt avsmalnande, kvadratisk fot med kulfötter. H 27.

Slitage. Skador. Mindre anlöpningar. Enstaka bristningar. Mindre bucklor. Trol senare manschett och kulfötter.

Utropspris
2 000 SEK