KAFFEKANNA, silver, Carl Magnus Rydberg, Stockholm 1823. Vikt ca 430 gram.

Lätt buktande form, svängd pip, svängt svärtat trähandtag avslutat av benknopp. Välvt lock med kotteknopp. Tre tassfötter. H 20.

Slitage, bucklor, lockets kant med smärre skada, en tassfot sned.

Utropspris
3 500 SEK