FÅTÖLJ, "Galaxy", Alf Svensson & Yngvar Sandström för Dux Möbler, Malmö.

Formsprutad ABS-plast. Centralfot i formgjuten aluminium. Modellen fomgiven 1971.

Bruksslitage.

"Efter många år på Dux hade Alf Svensson slagit sig ihop med Yngvar Sandström och bildat S-design. Yngvar Sandström hade sedan han gått ut Slöjdföreningens skola i Göteborg 1948, i olika omgångar arbetat på NK:s ritkontor vid verkstäderna i Nyköping där han ritade mycket i Triva-kollektion. S-design fortsatte samarbetet med Dux och Galaxy, eller Form 8 och Form 80 med hög fot, som företaget kallade fåtöljen internt, blev ett stort gemensamt projekt.
Stolen var ett exempel på den utveckling som vid tiden skedde med de nya plastmöblerna. Ritad i slutet av 1960-talet skulle det dröja fram till 1971 innan den kunde lanseras. Konsten att formspruta en fåtölj med så hög rygg innebar att man fick använda en vid tiden avancerad teknik. Bara verktyget tog ett helt år att konstruera och tillverka. detta var en avsevärd investering och naturligtvis ett stort risktagande med tanke på de stora upplagor man måste sälja för att nå vinst.
Formen bestod av två halvor i vars mellanrum plasten sprutades in. Utmaningen var att få tillräcklig hållfasthet och undvika sprickbildning i skalet, vilket också lyckades. Inget av de 40 000 skal som formsprutades under de 4-5 åren fåtöljen tillverkades behövde reklameras."

Ur: Gordan, Dan: "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Byggförlaget, Stockholm, 2002, s 224.

Utropspris
1 500 SEK