MATSALSGRUPP, 9 delar, gustaviansk stil, 1900-tal.

Benvitt. Skuren dekor. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Bord, diam 108, h 75,5. Två iläggskivor a' 60. Sex stolar med genombruten rygg, sitsar klädda i mönstrat tyg. Skåp, fyra lådor samt två skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. L 115, b 43, h 170. Sideboard med välvd front, sex lådor samt två skåpsdörrar med hyllinredning. L 145, b 42, h 70.

Slitage, repor, skav. Senare bemålning. Färgbortfall. Skåpets ena ben med lagning.

Utropspris
4 000 SEK