BOKSKÅP, nyrenässans, sent 1800-tal.

Fanér av bla mahogny och valnöt, tvådelat med raka sidor, överdel med glasade pardörrar, krön med floral pastellagedekor, uppsvängt mittparti mellan ett par svarvade knoppar. Underdel med pardörrar och infällda dörrspeglar. L 114, b 44, h 187+75. Nyckel finns.

Ställvis hårt slitage, repor, listbortfall och fanérskador. Två lösa listdetaljer medföljer.

Utropspris
5 000 SEK