FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).

Rund alrotsfanerad skiva med mässingskant. Tredelad balusterfot. Med Köpings hallstämpel. Signerad "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR: No 1252". Diam 44, h 72.

Skivan med torksprickor, foten samt stammen kompletterad, slitage.

Utropspris
10 000 SEK