VÄGGPENDYL, sengustaviansk, omkring 1800.

Förgylld. Urtavlan märkt J. P. Sjuklatus, Waxholm. Krönande sädeskärve. Dekor av urnor. Pendel. H 101. Nyckel finns.

Spirckor. Slitage. Dekordelar med skador, varav en saknas. Färgbortfall. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK