BÄGARE, silver, Carl Lemon d ä, Uppsala,(verksam 1729-1768). Vikt: ca 435 gram.

Delvis förgylld. Konad form på rund senare fot. Dekor av vågband. H 20.

Slitage, omarbetad fot, troligen på 1800-talet.

Utropspris
2 500 SEK