En stol märkt med Stockholms stolmakarämbete. En stol märk EMÖ, Erik Öhmark verksam 1777-1813. En stol otydlig sign.
Målade vitt och guld. Stoppad ryggbricka och sits. Svarvade kannelerade ben. Skuren dekor av bladstav och fleuroner
Slitage, senare bemålning, sprickor. Fläckad klädsel.