SEKRETÄR, "Vardags", Carl Malmsten, modellen formgiven 1944.

Furu. Fällbar klaff med skrivinredning i blått, nedtill räfflat dörrpar och bakomliggande hyllor. L 105, B 42, H 110. Nyckel finns.

Ställvis hårt slitage och repor, insida med färgbortfall och märken efter klister.

Utropspris
2 500 SEK