FOLKDRÄKT, Sverige, 1900-talets första hälft.

3 delad dräkt. Vissa delar med siden foder och band. Vit bomullsblus, röd klänning med krage och randigt förkläde. Röd- och grönmönstrat liv med floralt brodyr. Metallhakar och pärldekor vid sidenspänne baktill. Kjol längd 120, midja, ca. 80.

Bruksslitage. Delarna möjligen ej ursprungligen sammanhörande.

Utropspris
1 500 SEK