UNIFORM FÖR FÄNRIK SAMT KAVALLERISABEL, 1800-talets mitt till 1940-tal.

Blå uniformsjacka med byxor och mössa, bruna ridstövlar märkta Filip Kihlman, Malmslätt, ca storl 42. Sabel modell 1854. Fäste av mässing, kavellindning med 10 mässingsspiraler. eneggad klinga, svärtad stålbalja med bäranordning, modell 1913. L 107.

Slitage, fläckar. Stövlarna med hårt slitage.

Proveniens

Enligt etikett Fänrik C. Samuelsson.

Utropspris
3 000 SEK