LJUSKRONA, rokokostil, 1800-talets slut, h ca 112.

För åtta ljus, mässingstomme behängd med olikaformade prismor, mestadels lövformade, margueriter och glasstavar, stomglas, avslutande glasklot.

Ej funktionstestad. Senare elektrifierad. Slitage. Anlöpningar. Enstaka prismor med nagg, flisor, samtliga ljusmanschetter saknas.

Utropspris
10 000 SEK