STOLAR, 5 st. Sven Markelius. AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, 1950-tal.

Trä. Genombruten rygg med klädd tvärslå. Klädd sits. Stämpelsign.

Kraftigt slitage, fläckar, revor, olika klädsel.

Proveniens

Enligt uppgift Smålands nation, Uppsala Universitet.

Utropspris
2 000 SEK