STÅSTOL, Håg, Norge, 1980-talets mitt.

Tänkarstol/konferensstol. Svartlackerad trä, lutande, med fotplatta med räfflad gummimatta, blålackerat fotstöd med räfflad gummiplatta, gullackerat armstöd, rund stoppad nackkudde med röd ylleklädsel. Mått ca, L 100 B 80 H 199.

Slitage, ställvis kraftigt. Avslag. Repor. Märken. Armstöd något löst. Nackkudde fastklistrad. Färgavnötningar. Fanerskador. Krackelyr.

Proveniens

Enl uppg tillverkad i 6 ex inför en kontorsmöbelmässa. Håg erbjöd en revolutionerande stol/konferensmöbel.

Utropspris
4 000 SEK