SERVIS, 38 delar, flintgods, "Blå Eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand, 1900-tal.

6 mattallrikar ( diam 23), 6 djupa tallarikar (diam 19), 6 assietter (diam 19), 6 tekoppar med fat, 1 tekanna ( h 19), 1 sockerruska ( h 11), 1 karott ( h 19), 5 uppläggningsfat ( l 9-29), 4 uppläggningsskålar ( diam 7- l 20), 1 saltkar och 1 sockerskål med lock.

Smärre slitage. Sockerskålen med lagat lock.

Utropspris
4 000 SEK