DAMSKOR, ett par, etikettmärkta NG Söderlund, Damskomakare, Ö. Trädgårdsgatan 8, Stockholm 1800-talets första hälft.

Vitt siden med främre dekor av rosett, knytband. Lädersula. L ca 25.

Slitage, fläckar, smärre bristningar.

Proveniens

Enligt uppgift och påskrift undertill tillhört antingen Drottning Desideria eller Josefina av Sverige.

Utropspris
2 000 SEK