SPEGEL, sengustaviansk, omkring år 1800.

Rektangulär, bronserad och förgylld, överdel och avslut med gouacher med flankerande kannelerade pilastrar, motiv av den pytiska elden resp vinrankor, tvådelat glas, skuren dekor av pärlstav och bladstav. H 137.

Slitage. Färgbortfall. Glas med anlöpningar. Gouacher möjligen senare, ett glas med nagg. Krön saknas.

Utropspris
8 000 SEK