LÄSLAMPA, plåt, empirestil, 1900-tal.

Stomme i plåt och mässing. Rödmålad. Höj och sänkbar ljusarm och skärm. Fylld fot. H 53.

Smärre slitage. Krackeleringar i färgen.

Utropspris
1 500 SEK