Svartlackerad med förgyllning. Kannelerade ben med H-kryss, svängd rygg med runda spjälor. Skuren dekor. Enligt handskrift under sitsen; Urban Hjärnes Möbler, Medevi.
Hårt slitage. Nedslipade ben.