VINKYLARE, sheraton-stil, England, tidigt 1900-tal.

Mahognyfanerad. Dekor av intarsia samt runda mässingsringar. Mässingslåda i med ringar. L 30, b 30, h 50.

Omfattande lagningar. Smärre repor och slitage.

Utropspris
2 000 SEK