SÄNGBORD, ett par, Nordiska Kompaniet, omkring 1900-talets mitt.

Björk samt skiva i alm. Låda med bussning i jakaranda. Brickmärkt samt stämpelmärkt 597-002. Formgiven 1951. Nyckel finns.

Bruksslitage, repor och skav. Nyckel finns.

Utropspris
1 500 SEK